Утре во МОБ- изложба „НА ЧИЈА СТРАНА СИ?: За неврзаната деколонијална констелација“

34

Утре (24 ноември), со почеток од 20 часот во Македонската опера и балет ќе се отвори меѓународната групна изложба „НА ЧИЈА СТРАНА СИ?: За неврзаната деколонијална констелација“. Кураторки на изложбата се Бојана Пишкур и Ивана Васева.
Учесници во изложбата:
Дан Акостиоаеј | Архивски материјали од Неврзаното движење | Ѓорѓе Балмазовиќ | Ѓуверовиќ (таа/неа) | Емилија Епштајн, Ана Кнежевиќ, Музеј на африканска уметност, Белград | Јован Ивановски, Ана Ивановска Дескова, Владимир Десков | Синиша Илиќ | „Картографија на меѓународните соработки во културата на СФР Југославија со земјите во развој“ (Теја Мерхар) | КУРС | Лабораторија на неврзаната уметничка колекција (Марина Челебиќ, Анита Чулафиќ, Нада Баковиќ и Наталија Вујошевиќ), Подгорица | Борко Лазески | Музеј на солидарноста Салвадор Аљенде, Сантиаго | Даринка Поп Митиќ | Дубравка Секулиќ | Ивана Сиџимовска | Хјун Сук Сео | Светска галерија на карикатури, Скопје | Мила Турајлиќ
Јавната програма во склоп на отворањето на изложбата ќе се одржи на 25 ноември, со почеток од 12 часот во во СКЦ Центар - Јадро.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.