Важни совети како да одгледувате домати во градина или на тераса

3738

Честопати е желбата да се одгледуваат домати и во градина но и на тераса во ограничени просторни услови. Доматот е привлечен зеленчук ,затоа што е сочен и вкусен и може да го консумирате во разни потреби.

Но, доматот за одгледување е тежок и специфиче . Тајната на успехот во добивање навистина вкусни плодови е избор на најдобри сорти, навремено садење и спречување на  било какви  проблеми пред да се појават. За да се приближите до целта, започнете со следните десет совети.

  1. Не преполнувајте ги садовите со семиња

Ако почнете да одгледувате домати од семе, обезбедете му на секој расад доволно простор за нормален раст, развој и разгранување. Саксии преполнети со семиња и кади со садници го отежнуваат одгледувањето домати, што последователно може да доведе до заболувања на растенија. Веднаш штом ќе се појават првите садници, треба да ги пресадите во повеќе саксии или кутии  со дијаметар од најмалку 10 см.

Овозможете му на секој расад од домати доволно простор за нормален раст, развој и разгранување.

2. Внимавајте да имаат доволно светлина 

На семето од домати им е потребно интензивно директно осветлување. Во зима, кога дневните часови се доволно кратки, дури и ставањето садови во близина на прозорецот на сончевата страна на куќата нема да биде доволна мерка за растенијата. Освен ако не одгледувате садници во стаклена градина, обезбедете го вештачко осветлување 14-18 часа на ден.

За да растат доматите  силни и здрави, со развиен коренски систем, чувајте ги на растојание од 5 см од изворот на светлина. Како што растат , треба да ги спуштите садовите подолу или да ги подигнете светилките. Кога садници се конечно подготвени за садење на улица, искористете го најсончевиот дел од вашата градина за ова.

3. Поставете вентилатор близу садниците 

Садници од домати треба да се лулаат на ветрот, така што нивните стебла се зајакнуваат и стануваат силни. На улица ова се случува на природен начин, но ако ги одгледувате во стаклена градина, тогаш треба вештачки да го создадете ефектот на циркулацијата на воздухот. Обезбедете ветер на растенијата со тоа што ќе ги испуштите од вентилаторот 5-10 минути, двапати на ден. Не трае многу време, но ефектот на ваквите едноставни активности ќе биде импресивен.

Ако поради некоја причина варијантата со вентилатор не ви одговара, можете рачно да ги “шутнувате” садниците. За да го направите ова, движете ја раката од една на друга страна низ врвовите на растенијата неколку минути, неколку пати на ден. Исто така, ќе бара малку повеќе време, но како бонус, волшебната арома на младите садници од домати ќе остане со вас долго време.

 

4. Загрејте ја почвата во градината 

Доматите се многу убави на топлина. Тие нема да почнат да растат нормално се додека почвата и воздухот не се доволно топли. За да го стимулирате овој процес, можете да ја подготвите почвата однапред: покријте ја со обичен слој на квалитетна почва неколку недели пред да планирате да трансплантирате садници во неа. Како резултат, ќе добиете неколку дополнителни степени на топлина во почвата, што ќе ви овозможи да добиете рана култура на домати.

5. Во пресадувањето на стеблата, закопајте ги подлабоко во земја 

Трансплантација на растенија во градината, ископајте ги подлабоко отколку што беше во садовите: така што целиот долен дел од стеблото е во земјата до првите лисја. Садници од домати поставени на овој начин ќе можат да растат поголеми корени околу стеблото. И колку повеќе корени – толку помоќно и здраво станува целото растение.

6. Прекријте ја почвата откако ќе ја загреете 

Ако нема да оставите филм за мулчирање на површината на почвата (како што е предложено во врвот број 4, покријте го со прекривка откако ќе се загрее повеќе или помалку. Мелењето ја задржува водата и го спречува ширењето на болести кај растенијата, но ако започнете да го правите тоа премногу брзо) , тоа ќе ја замагли сончевата светлина и ќе ја направи почвата постудена. Кога улицата има доволно топла температура и ден и ноќ, можете да почнете да ја покривате почвата со прекривка за да ја зачувате влажноста.

Високите домати треба да се ослободат од старите лисја.

7. Откинувајте ги старите лисја 

Веднаш штом висината на садници на вашите домати е околу 15 см, откинете ги листовите од околу првите 5 см од нивната должина. Овие се првите и најстарите лисја, кои, како растенијата растат, добиваат помалку и помалку сончева светлина и свеж воздух. Бидејќи тие се близу до земјата, тие се многу подложни на ефектите на патогени. Затоа, тие лесно можат да бидат погодени од габични заболувања. Ако ги отстраните навремено, тогаш веројатноста за појава на таква инфекција значително ќе се намали. За да се заштитите од габични заболувања, нема да биде излишно да ги испрскате растенијата со чај од компост секоја недела.

8. Исечете ги растенијата за да добиете повеќе домати 

Отстранете ги страничните пупки  што се развиваат помеѓу две формирани гранки. Тие нема да вршат плод, туку само одземаат вишок хранливи материи од растението.

Не плашете се да ги расипувате своите растенија во принцип. На пример, можете да откинете неколку лисја, така што сонцето подобро ги осветлува плодовите што зреат. Но, запомнете дека лисјата се одговорни за фотосинтеза и создавање шеќер, што влијае на вкусот на вашите идни домати. Колку помалку лисја, толку помалку слатки ќе добиете плодовите.

9. Наводнувајте ги доматите редовно

Додека плодовите штотуку се формираат, водата на растенијата обилно и редовно. Неправилното наводнување – на пример, прескокнување една недела и обидот да се „фатите“ со изгубеното време – ќе доведе до гниење и оштетување на садници. Целата површина на градината, засадена со домати, треба да добие вода на ниво од најмалку 2,5 см неделно, а уште повеќе за време на топли и суви периоди. Ако растенијата почнуваат да изгледаат летаргични и суви, дополнително напојувајте ги. Со зреење на доматите намалете го наводнувањето.  Намалувањето на нивото на влага ќе задржи повеќе шеќер во растенијата и ќе ги направи плодовите послатки. Покрај тоа, ако ги наводнувате доматите прекумерно, тие може да престанат да цветаат, па дури и да изгубат овошје.

 

Додека плодовите на доматите штотуку се формираат, водата на растенијата обилно и редовно.

10. Изберете го вашиот вид на домат

Многу работи во одгледување зеленчук зависи од  времето, но некои аспекти сè уште се предмет на луѓето. Постојат два главни типа на растенија од домати. Утврдените домати достигнуваат одредена висина, а потоа почнуваат да раѓаат плодови во изобилие. Обично цветаат доволно рано, и ако временските услови не се премногу неповолни, ќе ја добиете вашата култура без никакви проблеми.

Сепак, големите, сочни, домати со богато вкус, кои сите ги сакаме толку многу, припаѓаат на неодредената група. Ова значи дека нивните растенија растат во висина без какви било посебни ограничувања (доматите, во принцип, се лози што треба да се одгледуваат, како растенија). Неодредени домати сакаат да растат долго, да се водат поблизу до сончевата светлина пред да започнете да вроди со плод. Затоа, тие можеби не вроди со плод во текот на првите 1-2 месеци – тоа не треба да ве збуни.

Но, ако сте нетрпеливи, можете да ги прицврстите (штипнете) краевите на стеблата на неодредени домати на почетокот на летото за да ги стимулирате да цветаат. Истиот трик е корисен за употреба на крајот на сезоната, кога сакате последната култура на домати да зрее побрзо.

Преведе и редактира

Е. Максимовска 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.