Википедија – Енциклопедија на македонски јазик, медиумска писменост и култура

144

Јазикот кој го зборуваме, на кој пишуваме и од кој читаме е идентитетот, жива материја која не означува и идентитетски не определува.

Организацијата ГЛАМ Македонија, оваа година имаш голем предизвк, кој го совлада многу успешно , одржување на Конференција за Источна и Југоисочна Европа во Охрид во месец октомври. Но покрај други активности организира и обуки за описменување за пишуање на статии за деца и возрсни но и обуки за Медумска писменост кај наставниците.

Овој  месец го одбележа обуката во ОУ Алесандар Македонски во Скопје, каде за значењето на медиумската писменост зборуваше М-р. Татјана Гогоска, која потикна кај наставниците дискусија за влијането на медиумте врз децата и како да се разива кај нив медиумската писменост под влијаније на родителите и наставниците.

За Википедија на македонски јазик, активностите на ГЛМ Македонија,  зборуваа Снежана Штрковска, претседател на ГЛАМ и Ана Вишинова, историчар и Википедијнец,  соорганизатор на првите ВИКИ Клубови во Македонија.

 

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.