„Патувачки театар Шопаловиќ” наскоро во НУ НТ Битола

216

Утре Четврток 23.12.2021 година НУ Народен театар Битола преку прес конференција ќе ја најави премиерата „Патувачки театар Шопаловиќ”.
Режија и адаптација: Љупчо Ѓоргиевски
костимографија: Андреј Ѓоргиевски
композитор: Марјан Неќак

Лица:
Василије Шопаловиќ- Петар Мирчевски
Јелисавета Протиќ- Елена Моше
Софија Суботиќ- Маја Андоновски Илиевски
Филип Трнавац- Никола Стефанов
Гина- Соња Ошавкова
Благоје Живко Борисовски
Симка Катерина Аневска Дранговска
Дробац- Александар Димитровски
Милун- Никола Пројчевски
Мајнцен- Хари Михајловски
инспициент: Мирослав Лазаревски
суфлер: Гордана Михајловска

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.