30 години од мега популарнот романтичен филм Убава жена (Pretty Women)

601

Убава жена е Американска романтична комедија од 1990. година , во режија на  Garry Marshall, и сценарио на J. F. Lawton. Ѕвездите на филмот се Richard Gere и  Julia Roberts.

Филмот е Хoливудска приказна за секслуалната работнича  Vivian Ward, која случајно се сретнува со успешниот млад бизнисмен и прифаќа да биде негова ексорт придружба за разни социјлни настани и една недела да остане со него. Почната и замислена како приказна за проститутките на Лос Анѓелес, прерасна во романтична комедија  со огромен буџет. За продуцентите беше прав погодок, затоа што беше најгледаниот и најпродаваниот филм во 1990.

После 30 години тогаш младите Џулија и Ричард станаа мега популарни ѕвезди на кои ликовите од дов филм ги следат во целата нвна кариера. Уште пред пет години кога з за прв пат се сретнаа со авторите и со другите глумци , но особено сега на 30. јубилеј низ филмските студија во Холивуд се пренесува реченицата: Ќе има ли “Убава жена“, повторно?

Сеако дека би било Убаво!

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.