Доделени наградите “Раскажувам фотографија 2021”

177

На Фб страницата Фондот на Холокаустот се објавени резултати од вториот литературен конкурс за краток расказ, на тема “Раскажувам фотографија 2021”.

Според одлуката на жирито:

Првата награда му припадна на расказот „Здолниште од пеперутки“ од Силвана Димитриевска (на тема/фотографија: Жената Еврејка).

Втората награда оди за расказот „Партија шах“ од Александар Тасевски (на тема/фотографија: Евреите и спортот).

Третата награда му се додели на расказот „Лицето на Маген Давид“ од Сузана Ѓорѓиевска (на тема/фотографија: 11 март 1943 – депортација и последно патување).

Жири-комисијата сака посебно да ги истакне и со тоа да ги пофали со доделување Пофалници и овие три раскази:

„La Clave“ од Јована Матевска Атанасова (на тема/фотографија: Еврејски поговорски)
„Судиска грешка“ од Мартин Милев (на тема/фотографија: Евреите и спортот)
„Клучот“ од Билјана Станковска (на тема/фотографија: Еврејски поговорки)

Наградените три раскази ќе бидат објавени на нашата ФБ страна.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.