Избрани финалистите на “Литературни искри“2024

13

по оценувањето на тричлената жири комисија во состав:
Наташа Сарџоска, Диме Ратајкоски и Слаѓана Брезовска, во двете возрасни категории годинешни финалисти на единаесетотто фестивалско издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2024″ се:

МИРА ГЕОРГИЕВСКА-
КРИВА ПАЛАНКА- МАКЕДОНИЈА

ЕМИЛИЈА МАТАНИЧКОВА-
СКОПЈЕ- МАКЕДОНИЈА

ВАЊА САВОВА-
БУРГАС- Р.БУГАРИЈА

МИРОСЛАВА БАДАРЕВСКА-
СКОПЈЕ- МАКЕДОНИЈА

ДЕСАНКА НИКОЛОВА-
ВЕЛЕС- МАКЕДОНИЈА

АНЕТА ВЕЛКОСКА-ОДА-
СКОПЈЕ- МАКЕДОНИЈА

АЛЕКСАНДРА ВУЈИШИЌ-
ПОДГОРИЦА-Р.ЦРНА ГОРА

ДАФИНА ГИЛЕВСКА-
СКОПЈЕ-МАКЕДОНИЈА

СИЛВАНА ДИМИТРИЕВСКА-
СКОПЈЕ- МАКЕДОНИЈА

НАДИЦА ТРЕНЧЕВА-
КАВАДАРЦИ- МАКЕДОНИЈА

ГОРДАНА КАРАКАШЕВСКА-
СКОПЈЕ- МАКЕДОНИЈА

ИВАНА ГОШЕВА-
ВИНИЦА- МАКЕДОНИЈА

Овие финалисти конкурираат за наградите: Гран при, прва, втора и трета награда, Награда за најдобар странски автор и Најуспешна млада поетска искра.
Наградите се плакети , дипломи и признанија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.