Формирано e Македонско-турско писателско друштво на пријателство

644

На иницијатива на повеќе македонски и турски писатели, деновиве, во Скопје, е формирано Македонско-турско писателско друштво на пријателство.

Координатор на ова ново писателско Друштво на пријателство е Христо Петрески, а први членови на Друштвото се и писателите: Русомир Богдановски, Мито Спасевски, Мишел Павловски, Кристина Николовска, Весна Мојсова-Чепишевска, Трајче Кацаров, Гоце Ристовски, Марина Мијаковска, Ерол Туфан, Славица Урумова-Марковска, Милован Стефановски, Зоран Пејковски, Стефан Марковски, Виолета Танчева -Златева, Владимир Плавевски, Васил Тоциновски, Филиз Мехметоглу, Вања Изова-Велева, Игор Крајчев, Емељ Туна, Елизабета Бандиловска, Виолета Мартиновска, Елена Пренџова, Биба Исмаил, Саво Костадиновски, Иво Митев, Снежана Паноска, Зоран Котевски и други.

Оваа иницијатива ја поддржува Турскиот културен центар „Јунус Емре“ во Скопје, а се планираат заеднички писателски средби, стручни и научни собири, трибини, работилници, преводи и препеви, публикување изданија, награди и признанија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.