Куларт филм на неделата- La vita è bella/ Life Is Beautiful (1997)

1137

“La vita è bella” е безвременскиот филм на Роберто Бенини кој е ставен и во Италијанското национално богатство. Филмот произведен пред точно 31 година  зборува за начините на преживување на еден Евреин и неговиот син, кога дошле во состојба да станат жртви на Холокаустот. Таткото  употребува совршен микс од хумор, снаодливост, имагинација за да го заштити својот син од опасностите околу кампот.
Режија Роберто Бенини, по сценарио на Винченцо Керами и Роберто Бенини , а главните улоги се на РОберто Бенини, Николета Браши, Горгио Кантраи и други…

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.