“Локомотива” со богата уметничка понуда од 20 до 23 април 2023 година

35
Како работиме во (независната) сцена на изведувачки уметности?
Средба на француската организација ONDA  Скопје 20-23.4.2023
“Локомотива” во соработка со ОНДА, организира и курира програма што вклучува изведби, разговори со уметници, дискусии и средби со цел да ја запознае македонската современа изведувачка уметност со 25 куратор(к)и од различни театри и фестивали во Франција.
Француските куратор(к)и ќе имаат можност да се сретнат со уметниците и да разговараат за актуелните изведби, процесите на развој на идеите, но и со пошироката сцена на теми поврзани со работните услови, политиките и политиката во кои тие работат на локално и на меѓународно ниво, како се организирани просторите за изведувачки уметности, продукциските капацитети, дистрибуцијата на перформансите во земјава и на меѓународно ниво, а Локомотива ќе го отвори и прашањето- дали ни треба институција за современи изведувачки уметности?
За време на средбата во Скопје ќе бидат претставени следниве перформанси:
20.4.2023 (четврток) 21:00 МКЦ
 „ГЛУМиЦИ“ – Артопија
21.4.2023 (петок) 15:00 Public Room
„Срам”  – [ПРВО ПА ЖЕНСКО Festival/Tiiiit.Inc]
21.4.2023 (петок) 19:00 МКЦ
„Ми треба ново тело”  – Локомотива
23.4.2023 (сабота) 11:00 МКЦ
 „Процес” [Process] интерактивен театарски перформанс – MI FILM & THEATRE
 Билетите се достапни на www.bileti.mkc.mk за настаните во МКЦ, а за „Срам“ билетите се достапни на врата во Public Room.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.