Mакедонски пoети на онлајн поетско читање во Италија

1078

Македонските поети: Елена Пренџова, Игор Крајчев, Филип Димкоски, ЃоргиКалајџиев, заедно со уште 40-тина поети од Јапонија, Аргентина, Виетнам, Колумбија, Канада, САД, Русија, Палестина, Јордан, Мароко, Германија, Швајцарија, Италија, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија, учествуваана вториот Интернационаленпоетскимаратон “Voci dal Mondo” органииран од поетесите Лучила Трапаѕо од Швајцарија и Алиена Стендардо од Италија.

Настанот се реализираше преку апликацијата Zoom, а освен поезија на различни светски јазици истиот вклучи и музички изведби на исполнувачи од светот.

Македонските поети кои учествуваа на овој маратон со уште неколку други македонски поети учестувваат и на Поетско-музичкиот прозорец кон светот во Хрватска, кој веќе десет саботи по ред го органзира Хрватското книжевно друштво од Риека.

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.