Награда за СОУ “Јосиф Јосифовски” на Меѓународниот конкурс за поезија и театар во Италија

32

На Меѓународниот конкурс за поезија и театар „Замокот на Дуино“ во Трст, Италија, ученичките Боркица Ѓоргиева, Данче Стоименовска и Емилија Ванчева, под менторство на професорките Тања Чугунцалиева и Емилија Дуганова од СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, се наградени со специјална награда за училиштен проект, поема со наслов: „Насмевки на душата“.
На натпреварот учествуваа илјадници млади поети од 90 земји од светот. Тоа е единствениот натпревар кој ги оценува песните на нивните оригинални јазици благодарение на полиглотното жири.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.