“Лебедово езеро” на 25. Април во МОБ

28
Лебедово езеро  – П. И. Чајковски
25.4.2023 – 20.00 часот
 
Ода за моќта на љубовта!
Балетска класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото.
Легендата за мистериозната лебед- жена е еден од најромантичните класични балети, и се карактеризира со многу елеганција, стил и хармонија. Со познатата, лирска мелодија на Чајковски, „Лебедово езеро“ ја отсликува трагичната љубов помеѓу принцезата Одета и принцот Зигфрид. Ова универзално и волшебно ремек-дело на љубов, измама и драма не смее да се пропушти.
Диригент: Бисера Чадловска
Кореограф: Виктор Јаременко (Украина)
ВО ГЛАВНИТЕ УЛОГИ:
Одета, Одилија: Марија Кичевска Шокаровска
Принц Зигфрид: Франциско Хименез Руиз (Шпанија)
 
НАСТАПУВА ОРКЕСТАРОТ, СОЛИСТИТЕ И БАЛЕТСКИОТ АНСАМБЛ НА НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА И БАЛЕТ
 
Инфо: www.operabalet.mk
 
Билетарница: 078 426 536
Онлајн: www.operabalet.mk
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.