Опера и балет ја најавува „Кавалерија рустикана”

49

КАВАЛЕРИЈА РУСТИКАНА – Пјетро Маскањи
26.1.2024 – 20.00 часот

„Кавалерија рустикана” е оперски бисер натопен во страст и одмазда како главен движечки мотив, еден од најомилените и најизведувани оперски наслови до ден-денес на светските оперски сцени.
Tрагична приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата.

Диригент: Оксана Мадараш (Украина)
Режисер: Џандоменико Вакари
(Италија)

Настапуваат: Сандра Митровска во улога на Сантуца, Зоран Сотиров како Туриду, Ристе Велков како Алфио, Катерина Стојановска во улогата на Лола, Марика Поповиќ како Мајка Лучија, хорот и оркестарот на Националната опера и балет.

Инфо за авторската и солистичката екипа, во описот на настанот и на www.operabalet.mk

Билети:
Билетарница:078 426 536 ; 02 3118 451
Онлајн: www.operabalet.mk

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.