Пораки за зачувување на универзалните вредности на Охрид испратија и поетите

1352

Пораки за зачувување на природното и културното богатство на Охрид и неговиот статус во УНЕСКО, испрати еден од најпознатите современи автори на балканските простори Мајо Даниловиќ од Белград, кој е член на Светската Академија за поезија при УНЕСКО и претседател на Одделот за словенскиот свет. Беседа за поетот Данаиловиќ имаше академик Катица Ќулафкова.

Пораките беа испратени на културниот настан посветен на неговото поетско и книжевно дело, кој се одржа во „Куќата на Уранија” во рамки на „Научно уметничката визита” на МАНУ во Охрид.

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.