Прогласени победниците на Анимакс 2023

26

25.12.2023

Португалскиот краток филм „Ана Морфоза“ на авторот Жоао Родригес е овогодинешниот добитник за Златната Тула на меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“.
Хрватската авторка Леа Видаковиќ ја доби втората награда за својот анимиран филм „Семеен портрет“, додека Бронзената Тулa ја доби чешкиот филм „Светла“ на авторката Јитка Немикинсова.
Специјална награда им беше доделена на филмовите „Војници“ од Македонија на Розе Симоновска и „27“ од Унгарија на Флора Ана Буда.
Жири комисијата која одлучуваше за наградите беше во состав на Саша Станишиќ, Ева Камчевска и Илиана Петрушевска.
Анимакс Скопје Фест е во организација на продукциската куќа Аурипигмент од Скопје, во соработка со Кинотека на С. Македонија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.