16.12.2022-Проекција на “Изгубени илузии”

111

Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција во Северна Македонија, со поддршка на Зегин, Публицис и Младинскиот културен центар, имаат чест да Ве известат и да Ве поканат на гала француска филмска вечер, со проекција на филмот „Изгубени илузии”.

Филмот е екранизација на истоимениот роман на Балзак и е овогодишен добитник на 7 награди Цезар, меѓи кои и Цезар за најдобар филм, а ќе биде прикажан в петок, 16 декември 2022, во 20 часот, во кино „Милениум” (ГТЦ, 1 кат), а настанот ќе го отвори Н.Е. г-дин Сирил Бомгартнер, Амбасадор на Франција.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.