Со богата програма: Прославен патронатот на ОУ “Ристо Крле” во Кадино

471

По повод патрониот празник, на 10 ноември во Основното училиште “Ристо Крле” во Кадино се одржа свеченост со богата природна програма. ..
. На свечената приредба збогатена со фолклор, драмски точки, музички и хорски изведби, реализирана многу подготвено и професионално, децата инсистираа да го напуштат виртуелниот свет и да се вратата на социјалните детски дружби.
рна приредбата присуствуваше градоначалникот на општина Илинден, м-р Александар Георгиевски, како и неколку стотици гости и, новинари, родители.
По повод патронатот , директорот Јовче Петковски, воедно и познат млад музички маестро, заедно со наставниците и учесниците организираа и реализираа голем број на активности. Меѓу тие активности беа и ликовниот конкурс и награди, ликовна изложба на нивниот ученик Филип Циглењак Симоновски, изложбата на слики на повод патрониот празникот нашето училиштето.
беа доделени награди за учество на литературниот и ликовниот конкурс на тема : “Моето училиште “. Наградите беа доделени во две категории:
За учениците од 1-во до 5-то одделение и од 6-то до 9-то одделение.

Ва. Ѓ. Парго

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.