ЗНМ ги додели годишните награди

Здружението на новинарите на Македонија ги додели годишните награди на ЗНМ. На настанот беа доделени трите главни награди -  „Крсте Петков Мисирков" за животно...

ИЗЛОЖБА: Мирослав Масин утре во КИЦ Битола

ЈОУ Културен и информативен центар - Битола и Меѓународната ликовна колонија „ДеНиро“ покануваат на Изложба на дела од ликовниот уметник Мирослав Масин, дел од...

Утре во Скопје, промоција на Ана Дорник

На 29 март, во хотелот Александар Палас, со почеток во 19 часот, македонската публика ќе има можност одблиску да ја запознае популарната српска хуманитарка...

Во среда премиера на комедијата “Обвинителка”

Комедијата ,,Обвинителка" чиј автор е Огнен Неделковски во среда, 29.03.2023,  ќе ја има својата премиера. Ова е праизведба на текстот на Неделковски.  ,,Обвинителка" ја отсликува...

ЕЛИТА АЛИТИ: Мојот уметнички концепт е со порака за хуманизам и...

На 21 Март, Денот на поезијата, реномирани поети рецитираа поезија во предворјето на Спомен собата на "Мајка Тереза" и како завршница на целиот тој...

Изведба на обновената балетска претстава „Заспаната убавица“

На големата сцена на Националната опера и балет на 28 март 2023 со почеток во 20.00 часот ќе  се изведе обновената балетска претстава „Заспаната...