“Љубов, страст – фламенко“ со оркестарот на Македонската филхармонија

Овој четврток, 15.02.2024, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените, насловен „Љубов,...

Двојна промоција на преведени книги од француски на на македонски...

Францускиот институт во Скопје и издавачките куќи „Или-Или“ и „Бункер“ организираат книжевна промоција на македонските преводи на француските дела:„Идис“ од Робер Бадентер, во превод...

Раде Рогожаров и “Вардарски петли” запеаја во чест на Јанко Узунов

13.02.2024 Незаборавните хитови на легендарниот Јанко Узунов ја исполнија салата на хуманитарниот дом „Даре Џамбаз" во Скопје, на концертот „Јанко во срце те носиме", што...

Утревечер ќе се пеат серенади низ Дебар Маало

Утре, 14 февруари, по повод православниот верски празник Свети Трифун, кој се смета за заштитник на лозарите и винарите и католичкиот празник Свети Валентин,...

НУ “Григор Прличев” утре ќе слави со книга

Охрид, 13 февруари 2024 Утре ќе ги празнуваме заедно виното и љубовта Со промоција на книга, музички перформанс и вино утре напладне (12 часот). НУ...

Општина Крива Паланка е избрана за Град на културата за 2024...

Општина Крива Паланка ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“ во 2024 година, одлучи комисијата по распишаниот конкурс на Министерството за култура, кој...