Изложбен перформанс “Низ лавиринтот на ромската историја – 5-те соби”

38

По повод одбележувањето на Денот на Ромскиот Холокауст (Samudaripen) 2-ри Август во организација на Здружението Ромски Деловен Информативен Центар на Македонија – ЗРДИЦМ и Мрежата за системски и трајни решенија, а под покровителство на Агенцијата за остварување на правата на заедниците во Р. С. Македонија организира: Изложбен перформанс “Низ лавиринтот на ромската историја – 5-те соби”.
Дата: 03. Август 2022 – Среда со почеток од 10. 30 часот
Локација: Меморијален центар на холокаустот на Евреите од Македонија, Скопје.
На овој настан со свои говори ќе земат учество и високи Владини преставници, преставници од Собранието на РС Македонија, невладиниот сектор и други

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.