Во КИЦ Битола изложба „Ретроспектива на 3Д слики и 3Д изработки“

12
ЈОУ Културен и информативен центар Битола, во своето програмско делување , препознава и поддржува и алтернативни форми на уметничко изразување, особено поврзани со користење на новата технологија.
Ни претставува особено задоволство да ја најавиме изложбата на Тони Соколовски , насловена како „ Ретроспектива на 3Д слики и 3Д изработки“, која ќе биде отворена наредниот Понеделник 03.06.2024, во Офицерскиот дом- КИЦ Битола, во 20.00 часот.
Тони Соколовски, роден сум 03.12.1968 година во Битола. Со сликарство и 3Д техника во сликарството се занимава скоро една деценија. Во креативниот фоксу на наговата работа се  изработка на форми/фигури од стиропор и стиродур кои ги изработува рачно како и со помош на CNC машина. Меѓу другото Соколовски се занимава со изработка на 3D форми / (предмети/букви/бројки итн).рекламен материјал (Реклами/логоа)
сценографија на настани, арт слики, мозаици и др.
Соколовски посебен акцент става на “Арт” сликите.Тоа се изработки кои од 2D фотографија/слика, најчесто дигитална, додаваме дополнителна димензија, за сега непозната техника на ташите простори.
Материјалите кои ги користи : отпаден стиропор/стиродур, актилни бои, органски лепила.Цел:Ннегова цел како што и самиот вели е да постави нова форма на уметничко изразување.
Зад себе има една самостојна изложба на мозаици од отпаден стиропор (Крушево 2018, Покровител Општина Крушево), а бил дел и од проект за startup од Преда (Рангирани според оценка на видни, еминентни професори меѓу првите 10 за иновативни дејности.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.