Ден на словенските просветители светите Кирил и Методиј

1648

Ден на сесловенските просветители и учители или Ден на светите солунски браќа Кирил и Методиј  е државен македонски празник, кој се празнува на 24 мај. Празникот е во чест на СВ.Кирил и Методиј основачите на првата словенска збука -глаголицата.

Во 11. век Црквата го прогласила 24 мај (11 мај по стар стил) за ден на светите просветители Кирил и Методиј. Денот во Македонија првпат бил одбележан на 11 мај 1860 година во црквата св. Бгородица во Скопје.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.