09.11.1989- Падна Берлинскиот ѕид и двата дела на Германија повторно се споија во една држава

623

На 09.11.1989 година Демократска Република Германија ( позната како Источна Германија, после 1948 година со насилно подигнување на Ѕидот и делбата на земјата на два дела ) ја отвори својата граница кон Сојузна Република Германија (позната како Западна Германија ).

Ова во историјата на Германија но и светска, познат како ден кога ПАДНА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД! !

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.