1.октомври 1869- Во Австрија се издадени првите разгледници во светот

587
Виена -1921

1 октомври- различни, векови и децении

331.п.н.е -Александар Македонски го победил Дариј III во Битката кај Гавгамела.

1795 -Белгија е освоена од Франција

1880-Томас Едисон ја отворил првата фабрика за електрични светилки.

1891-Во САД, Калифорнија е отворен прочуениот Стендфордски Универзитет.

1908- Форд го претставува „Модел Т“ првиот автомобил кој се произведувал на лента. Со цена од 825 долари, од тој модел продадени се над 15 милиони возила во текот на 19-годишното производство.

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.