13 февруари 1947- Основано Друштвото на писателите на Македонија

543

На 13 февруари 1947  во Скопје било  основано Друштво на писателите на Македонија (скратено, ДПМ) — професионално здружение на писателите од Македонија. Основачи се: Блаже Конески  (прв претседател), Димитар Митрев, Славко Јаневски, Ацо Шопов, Владо Малевски, Ристо Крле, Васил Иљоски и Иван Точко.


Друштвото е формирано на 13 февруари 1947 година, од страна на осум писатели:Васил Иљоски, Славко Јаневски, Блаже Конески, Ристо Крле, Владо Малески, Димитар Митрев, Иван Токо, Коле Чашуле и Ацо Шопов.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.