13 јули 1985 – Одржани познатите концерти во Лондон и Филаделфија за гладните во Африка

956

На Лондонскиот  стадион „ Вембли“ и на стадионот „Џон Кенеди“ во Филаделфија САД,  во исто време беа одржани големите хуманитарни концерти под името „ Лајв ејд“ (Live Aid).

Во акцијата за помош на гладните во Африка, која ја организираше Боб Гелдоф, најпознатиот рок и поп музичар во светот, собрани се 60 милиони долари, а ТВ-преносот од концертите го следеа околу милијарда и пол гледачи ширум светот.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.