14 декември 1964 -Прва ТВ програма од тогашното импровизирано студио на ТВ Скопје

500

Во Скопје , од едно импровизирано студио во Нерези  и со една репортажна кола (по земјотресот на 26 јули 1963  година на Скопје му беа подарени стари репортажни коли од Велика Британија и Италија ), е емитуван првиот македонски ТВ весник на РТВ Скопје. Со тоа почна редовната програма на ТВ Скопје.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.