15 мај – Генијална љубов на големите умови- Пјер и Марија Кири

2122

 

15 мај е 135-от ден од годината, според Грегоријанскиот календар. Остануваат 230 денови до крајот на годината .

15 мај е Меѓународен ден на семејството!

 

Од настаните кои се случиле токму на овој ден, го издвојуваме раѓањето на генијот кој ја означи ерата на 19-от век со вредни откритија во сферата на хемијата и физиката.

На 15 мај 1859 година е роден Пјер Кири, француски физичар и хемичар, универзитетски професор, голем ум познат по неговата огромна љубов со Марија Кири -Сколдовска исто голем ум од таа област. „Нивната љубов се карактеризира како генијална љубов на големи умови “.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.