15. јуни – 1479 е родена Мона Лиза а 1752 пронајден е громобранот

983

Во 1479 година е родена  Лиза дел Џакондо (La Gioconda) -позната како Мона Лиза (Mona Lisa) , која величествениот Леонардо да Винчи ја овековечи на слика  изработена со маслени бои врз табла од топола, во текот на  16 век  и е една од најпознатите слики во западната историја на уметноста. Сликата е во сопственост на Француската влада, и се чува во Лuвр во Париз. Димензиите на сликата изнесуваат 76,8 x 53 cm.

Во 1752 овој датум 15 јуни го одбележал докажувањето на односот меѓу молњата и електричното празнење со пуштање на детско летало за време на бура. На овој ден е пронајден громобранот.

Бенџамин Френклин(англиски: Benjamin Franklin) ( Бостон ,17 јануари 1706-Филаделфија ,17 април 1790 ) и бил амрикански државник,филозоф,физичар,скономист и писател.

Покрај Џеверсон е автор на американската   „ Декларација за независност“. Со години тој се занимавал со демократизација на Уставот и укинување на ропството. Како физичар се занимавал со проучување на електрицитетот и го пронајде громобранот.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.