HBO серијата „Чернобил“ ја разбранува светската јавност

820

Трагедијата што 1986 година го погоди Чернобил, по експлозијата на нуклеарните реактори на Нуклеарната централа сместена во ова Руско место, е повторно актуелно после 33 години, филмувано во серија на HBO. Серијата предизвика голем интерес кај јавноста, и кај оние повозрасните што свежо се сеќаваат на тие настани, но и на помладите кои го знаат трагедијата како историски настан.

Приказните за преживеаните, за местото кое сега после 33 години е повторно толку актуелно , можете да го гледате на овој канал.

Целата серија која ни ја доближи трагичната историја на Чернобил може да ја видите на слендиот линк , но од HBO препорачуваат: Седнете удобно поради тоа што оваа приказна за атомите ќе ве натера да помислите како е можно да сте живи: https://hbogo.mk/

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.