15.мај 1992 -во Перт, Австралија е отворен првиот Македонски информативен центар

883

Во Перт, Австралија, отворен е првиот Македонски информативен центар надвор од границите на Реублика Македонија.

Перт ( Perth) е главниот град на Западна Австралија  со над 2 милиони  жители (2009), што го прави четврти град по големина (по Сиднеј,Мелбурн,Бризбејн). Основан е во 1829година. Со тренд од раст од 2% Перт е град со најголем раст во цела Австралија. Градот се наоѓа на брегот на Индиски океан, како и на реката Свон.

Градот Перт како град на Индискиот океан, бил една од најголемите жртви на преселувањето како на Англичаните така и на луѓе од британските провинции -работници . Потоа во градот почнале да се доселуваат и Малезијци и другите околни држави. Кон крајот на 20 век се доселил и еден огромен бран од европа ,како и од балканските земји ( Македонија, Србија ,Босна ,Хрватска ).

Според податоците во Перт живеат над 300 000 Македонци.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.