16 јуни 1943-Стрелани 12-те младинци во Ваташа од страна на Бугарскиот окупатор

1163

Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена, пред очите наши загледани, уште тоа утро во иднината“ пишува на споменикот во чест на 12-те младинци од селото Ваташа стрелани на 16 јуни 1943 од страна на бугарскиот фашистички окупатор.

Ваташкиот масакр, заедно со Дабничкото клање, претставува најголемото злосторство во времето на Втората светска војна во Македонија.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.