16 јуни- првата жена космонаут Валентина Терешкова се вивнала во вселената

1144

На 16 јуни 1963 година првата жена космонаут Валентина Терешкова се вивнала во орбитата околу Земјата со вселенскиот брод Восток-6.

Валентина Владимировна Терешкова ( 7 март 1937), советски космонут, прва жена која летна во велената со вселенскиот брод „Восток-6“ на 16 јуни 1963 година и до 19 јуни 1963 година ја обиколи Земјата 48 пати, поминувајќи 1.960.000 километри. Таа била шести советски, а десетти светски космонаут.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.