17 февруари 1946-Основано Здружението на професионалните журналисти на Македонија

628

На 17 февруари 1946 е основано Здружението на професионалните журналисти на Македонија . За прв претседател е избран Мито Хаџивасилев-Јасмин.

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е официјалното здружение на професионалните новинари од Република Македонија  и членка на Меѓународната федерација на новинари. Основано е на 17 февруари 1946  година во Скопје  како Здружение на професионалните новинари на Народна Република Македонија.  Здружението секоја година ги доделува новинарските награди „Крсте Мисирков“.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.