17 мај 1994- Во Скопје е отворен првиот Меѓународен саем на книги и либрографика

486

Саемот на книгата  со свој почеток 1994 година, доживеа 55 издание и стана вистински центар на литературата во Македонија но и од други земји. Бројни издавачи, автори, токму на оваа манифестација, им ги доближуваа литературата воопшто на љубителите на пишаниот збор.

Заради светската пандемија овие две години Саемот не се одржува во соодветна форма и го чека своето продолжение од следната година.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.