20 јули 1903-излегол од производство првиот автомобил форд

1335

За љубителите на Форд, датум кога е призведен првиот автомобил од оваа марка која веќе има 116 години традиција.

Во производство поминале милиони автомобили, од различните марки на форд (форд фиеста, форд,фокус, форд мустанг, форд ка, форд отосан…. ) а за познавачите на автомобилскта индустрија Форд е компанија која постојано го усовршува квалитетот и своите стандарди.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.