20. мај 1836 година – основани првите професионални противпожарни служби во Македонија

1241
May 20. Calendar on white background. 3D illustration.
20 мај е е 140-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (141-и во престапна година ). Остануваат 225 денови до крајот на годината.

Според историските случувања премногу шаренолик и различен ден во светот на случувањата . Во 1836 година во Македонија биле основани првите Противпожарни професионални служби. Во Париз во 1875 година пак се одржала дипломатска конференција за метарот, на која е основано Меѓународното биро за тегови и мерки. Со тоа започнало средувањето на безредието во областа на на мерните единици на одделни физички големини. На овој ден во 1876 тата година, во селото Разловци во Источна Макеоднија избувнало Разловечкото востание на македонскиот народ против османлиската војска. И покрај неуспехот на востанието, тоа имаше големо значење за будењето на националната свест и за народноослободителната борба на македонскиот народ.

1926-тата година 20 мај го одбележал потпишаниот Мир на Џеда потпишан со Ибн Сауд, кога Велика Британија ја признала независноста на Саудиска Арабија. Во 1990-тата пак во Романија се одржааа првите слободни демократски избори после 45 години и победи Партијата за национален спас

Инаку од познатите личности на 20 мај 1799 година се родили познатиот француски писател Оноре Де Балзак а починал Римскиот Папа Јован XXI во 1277  година.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.