21 јуни – Ден кога настапува летото секоја година

1023

21 јуни е 172-риот ден во годината според грегоријанскиот календар (173-ти во престапна година ). Остануваат 193 дена до крајот на годината. Исто така е најдолг ден во годината на северната хемисвера, односно најкраток на јужната. И започнува летото, односно зимата.

Во астрономијата – вообичаената дата на која настапува сончева пресвртница, односно денот на кој сонцето изгледа како да седи во место.

Во астрологијата – првиот цел ден на хороскопскиот знак рак .

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.