24. април-„Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“.

3027

24 април е 114-иот ден во годината според григоријанскиот календар  (115-и во престапна година). Остануваат 251 денови до крајот на годината.

24.април 1184 г.п.н.е – настан што се случил во Троја, за кој според преданието се  вели дека, Данајците навлегле во опсадената Троја, преку група скриена во подарениот Тројански коњ. Оттука и поговорката „Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“.

 

24.април 1949 -За Македонија значаен датум кога  се одржало првото Универзитетско собрание во Македонија, кога е формиран Скопскиот универзитет. Во 1969-тата година ,при одбележување на 20-годишнината од рабтата го добил името „Кирил и Методиј„ а на 12 ноември 1962 година се вика „Св.Кирил и Методиј“

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.