26. септември 1604- Романот „Дон Кихот “ од Мигел де Сервантес конечно добил дозвола за печатење

430

По многу одложувања, црковните власти во Шпанија дозволиле да се печати делото „ Дон Кихот “на големиот шпански писател Мигел де Сервантес .

Дон Кихот ( шпански  роман на Don Quixote ) — на шпанскиот писател  писател Мигел де Сервантес во два дела: Досетливиот благородник Дон Кихот од Ла Манча ( шпански : El ingenioso hidalgo don Quixote de la Mancha) од 1605 година и Досетливиот витез Дон Кихот од Ла Манча ( шпански : El ingenioso cavallero don Quixote de la Mancha) од 1615 година. Сервантес создал измислено потекло за книгата засновано врз ракопис од маварскиот историчар, Сид хамет Бенегели.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.