27 април 1810- Бетовен ја објавил новата етида за пијано „За Елиза„

1444

За ЕлизаFür Elise) — етида за пијано опус 59 од Лудвиг Ван Бетовен означена како „поко мото“, компонирана на  27 април 1810-та година,

Проучувачите на делото на Бетовен не се сигурни која била Елиза. Се претпоставува дека за да се сокрие името на неговата вистинска избраничка Тереза (Тереза Малфати фон Роренбах од Деза, 1792-1851) која ја одбила неговата брачна понуда, употребено е името Елиза.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.