27 јули 1830 – Во Франција избива „Јулската револуција“

1064

Во Франција избива „ Јулската револуција“ предизвикана од одлуката на кралот Шарл Х Бурбонски да ги укине весниците, да го распушти штотуку избраното собрание и да го промени изборниот закон.

Тој бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Тој бил помал брат на кралевите Луј XVI и  Луј XVIII. Владеел сè до Јулската револуција во 1830. Тој бил католик со конзервативни сфаќања. Вовел смртна казна за ерес, ги ограничил правата на жените и воспоставил целосна контрола над печатот. Ваквата негова политика предизвикала побуна кај народот, па бил приморан да абдицира.

Кралот абдицира и емигрира во Шкотска, каде шест години подоцна умира

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.