28. јануари 1878- Во употреба била пуштена првата телефонска централа

507

Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба првата телефонска централа, по две години откако Александар Грејм Бел  го патентирал телефонот.

Александар Грејам Бел роден во Шкотска , творец на телефонот . Конструирал и фотофон и фонограф . Главно негово дело е „Механизам на говорот“.

Телефон – што со поинакво објаснување е далечинески пренос на звук е уред за комуникација на далеку, којшто се користи така што прима и пренесува звук  (главно, човечки говор) од едно место на друго и обратно.

Од првите телефони до сегашните телефонски уреди постои големо осовременување.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.