3 мај 1945- Утврдена македонската азбука

613
На денешен ден пред 76 години е донесено Решението за утврдување на македонската азбука со 31 буква. Пишувајте кирилица! Чувајте го својот јазик и азбука!
Негувајте ја својата традиција  и писменост
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.