30. април- 120-тиот ден од годината, ден пред почетокот на најубавиот пролетен месец мај

985

30 април е 120-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (121-и во престапна година ). Остануваат 245 денови до крајот на годината.

1900-Хаваи станале составен дел на САД

1916-Летното сметање на времето за прв пат се пресметува во Обединетото Кралство

1944-Во селотоСтајовце, Кумановско, проширениот Иницијативен однор за свикување на АСНОМ го одржа првото заседание.

1975-Американците го напуштија Сајгон, со што заврши 20-годишната интервенција на САД во Јужен Виетнам.

1992– Во Скопје Редакцијата на весникот „Нова Македонија “ и новинската агенцијата Франс -Прес од Париз, потпишаа долгогодишен договор со кој весникот се вклучува во користењето на општите услуги на агенцијата.

2013– Крунисан холандскиот крал Вилем-Александар, по абдикацијата на неговата мајка, кралицата Беатриса.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.