31.12.1941-Спроти Новата 1942 испеана прв пат песната „Денес над Македонија се раѓа“-Химна на Македонија

1220

 

Во 1941 година спроти Новата 1942 година е испеана прв пат песната „Денес над Македонија се раѓа -денешната химна на Македонија

31.12.1946-Донесен е првиот Устав на Народна Република Македонија

31.12 -Секоја година точно во 00.00 часот доаѓа Новата Година!

31.12- Познат по тоа што Дедо Мраз ги исполнува желбите на децата и на сите што веруваат во него.

31 декември- последниот ден од секоја година кога сите си честитаме со овие зборови : „Ајде нека е Среќна Новата година“ !

Овој пат ја честитаме на сите наши читатели Новата 2020-та година.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.