4 август 1900-Роден безвременскиот музичар Луј Армстонг

1717

Луј Армстронг (анг. Louis Armstrong; Њу Орлеанс, 4 август 1901 -Њујорк 6 јули 1971) американски џез музичар. Иако најнапред во кaриерата се прославил со свирење на труба, на крајoт станал познат како пеач и беше едeн од највлијателните џез пеачи. 

From published caption: Louis Armstrong playing his trumpet in a halo of smoke (10/31/1957)-photo-wikipedia.org

Во текот на кариерата стана најголем џез музичар, водич на популаrната музика на 20. век и една од најголемите фигури во историјата на музиката. Тој бил сакан и почитуван не само зарадi неговиот трубачки талент, неверојатното чисто и продорно свирење, туку и заради човечката топлина и великодушност, како и заради симпатичните особини на “големо дете“ кое се радува на животот и живее заради музиката. 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.