5 септември 1946- родена големата музичка ѕвезда Фреди Мејкјури

895

Фреди Меркјур, родено име: Фарок Булсара (гуџаратски: ફરોખ બલ્સારા‌); 5 септември 1946 до 24 ноември 1991 е британски музичар и рок-ѕвезда, најмногу познат како водечки вокал и текстописец на рок групата Квин. Како изведувач, беше познат по својата екстравагантна сценска личност и моќен вокал со опсег од над четири октави. Како текстописец, Мејкјури компонираше многу хитови за Квин, вклучувајќи ги : „Боемска рапосодија”, „Killer Qeen“ , „Sombady love you” , „Dont stop me now“, „Crazy litle thing cold love“ и „We are the chammpion“. Освен неговата работа со Квин, имаше и соло кариера, правејќи хитови како „ Барцелона“, „ J was born too“ и „ Living on my life”. Меркјури повремено работеше како продуцент и гостин музичар (пијано или вокали) за други изведувачи. Тој умре од бронхо – пневмонија предизвикана од СИДА на 24 ноември 1991 година, само еден ден откако јавно призна дека е заболен.

Freddie Mercury, Queen, Leadsänger, 1980 / Freddy, Pop, Rock, Musik, music, concert, Konzert, Auftritt, Personen

Меркјури е роден во Занзибар и таму израснал. Како тинејџер живеел во Индија, го нарекоа „првата азиска рок ѕвезда во Британија.Во 2006 година, Time Asia, го именуваше како еден од највлијателните азиски херои во изминатите 60 години, а и понатаму добива најмногу гласови за најдобар пејач во историјата на популарната музика.

Во 2005 година, на анкета организирана од Блендер и Em-Ti-Vi 2, Меркјури беше најдобар машки пејач на сите времиња. Во 2009 година, на анкета на Класик Рок, беше најдобар рок пејач на сите времиња. Во 2008 година, уредници na Roling Stone  го рангираа на 18-тото место на нивната листа на 100 најдобри пејачи на сите времиња. Olmusic го окарактеризира Меркјури како „еден од најдобрите рок забавувачи на сите времиња“, кој поседуваше „еден од најдобрите вокали во целата музика“.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.