8.мај 1886 година Кока -кола стана дел од глобалниот свет

1485

1886– Фармацевтот Џон Стит Пембертон го изумил газираниот пијалак подоцна наречен „КОКА КОЛА“.

1898-Одиграни се првите натпревари од Италијанската фудбалска лига , започната од англиски доселеници

1902-На Мартиник избувнал вулканот Монт Пеле и го уништил градот Сен Пјер, убивајќи над 30.000 луѓе. Само неколку жители преживеале.

1921-Во Шведска е укината смртната казна.

1945-Втората светска војна: Нацистичка Германија капитулира.

1992– Република Филипини ја призна Република Македонија

1995-Република Македонија и Република Сингапур  воспоставија дипломатски односи

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.